top of page
arrow&v
arrow&v
Name of Event
Location
Day
Start
Guest of Honor Luncheon (Pre-Convention Private Event)
M - Plaza Ballroom A
Fri
11:00 AM
Reading: Stephen Simmons
M - Carter Room (Readings 1)
Fri
1:00 PM
It Came From The Trailer Park II Roundtable and Mass Autograph Session
CC - Ballroom E
Fri
1:00 PM
Protecting the Intellectual Property Rights in Your Game
M - Plaza Ballroom B
Fri
1:00 PM
Open Crafting
M - East/West (Craft Room)
Fri
1:00 PM
Point of View: Get It Right
CC - Mtg Rm 7 & 8 (Workshop Track)
Fri
1:00 PM
Reading: David M. Weber
M - Plaza Ballroom C
Fri
1:00 PM
Systems of Systems - The Integration Challenge
CC - Mtg Rm 3 (STEM)
Fri
1:00 PM
Call of Cthulhu: Carnival of Madness
M - Tennessee River (Gaming Room)
Fri
1:00 PM
How to do an Elevator Pitch for your Game
CC - Mtg Rms 9 & 10
Fri
1:00 PM
Reading: Jody Lynn Nye
CC - Mtg Rm 2 (Readings 2)
Fri
1:00 PM
Authors/Artist Alley: Dave Schroeder, Tamara Lowery, Nick Steverson, Kal Spriggs, Nick Steverson, Julie Frost
M - Plaza Ballroom Mezzanine - Authors/Artists Alley
Fri
1:00 PM
Authors/Artist Alley: Dave Schroeder, Nick Steverson, Craig Stanfill, William Alan Webb, David B. Coe
M - Plaza Ballroom Mezzanine - Authors/Artists Alley
Fri
2:00 PM
Servants of War
M - Plaza Ballroom A
Fri
2:00 PM
What is the better genre: Traditional Romance or Paranormal Romance?
CC - Mtg Rms 9 & 10
Fri
2:00 PM
Are You a Werewolf? Kids Edition
CC - Mtg Rm 2 (Readings 2)
Fri
2:00 PM
Space 1889 Kid's RPG: Tales From the Ether - The River of Life
M - Tennessee River (Gaming Room)
Fri
2:00 PM
The Xenoarchaeology Roadshow
M - Plaza Ballroom C
Fri
2:00 PM
Reading: Karen Bogen and Robert Waters
M - Carter Room (Readings 1)
Fri
2:00 PM
Basic Weaving Class
M - East/West (Craft Room)
Fri
2:00 PM
Con Committee War Stories
M - Plaza Ballroom B
Fri
2:00 PM
The Quantum Brain
CC - Mtg Rm 3 (STEM)
Fri
2:00 PM
Bill Fawcett: Advice for New Authors - Session 4
M - Director's Room (Readings/Interviews)
Fri
2:00 PM
Authors/Artist Alley: Dave Schroeder, Nick Steverson, Laura Montgomery, Valerie Hampton, Nic Plume
M - Plaza Ballroom Mezzanine - Authors/Artists Alley
Fri
3:00 PM
Worldbuilding for Steampunk
M - Plaza Ballroom B
Fri
3:00 PM
Reading: Larry Correia
M - Plaza Ballroom C
Fri
3:00 PM
Reading: Tom Kratman, KC Ezell and Justin Watson (The Romanov Rescue 2)
CC - Mtg Rm 2 (Readings 2)
Fri
3:00 PM
Current Thinking in Interstellar Travel
CC - Mtg Rm 3 (STEM)
Fri
3:00 PM
Autograph Session: David Mattingly, DJ Butler, Casey Moores
CC - Ballroom F/G (Dealer's Room / Autographs)
Fri
3:00 PM
Reading: David Boop and Bjorn Hasseler
M - Carter Room (Readings 1)
Fri
3:00 PM
What Publishers are Looking for from New Writers
CC - Mtg Rm 7 & 8 (Workshop Track)
Fri
3:00 PM
Meet and Greet the First Timers! - Round One
CC - Ballroom E
Fri
3:00 PM
The Hugos - 1943
CC - Mtg Rms 9 & 10
Fri
3:00 PM
Manticore Ascendents
M - Plaza Ballroom A
Fri
3:00 PM
Meet and Greet the First Timers! - Round Two
CC - Ballroom E
Fri
4:00 PM
Cars Wars!
M - Plaza Ballroom C
Fri
4:00 PM
Autograph Session: David Weber (30 min.), Rob Hampson, Sandra Medlock
CC - Ballroom F/G (Dealer's Room / Autographs)
Fri
4:00 PM
Kids Drawing 101
CC - Mtg Rm 2 (Readings 2)
Fri
4:00 PM
What Physicists Don’t Know About Electromagnetism
CC - Mtg Rm 3 (STEM)
Fri
4:00 PM
Reading: Stephanie Osborn
M - Carter Room (Readings 1)
Fri
4:00 PM
Authors/Artist Alley: Jim Curtis, Melissa Olthoff, Scott Huggins, Jamie Ibson
M - Plaza Ballroom Mezzanine - Authors/Artists Alley
Fri
4:00 PM
Weird Wild Westerns
M - Plaza Ballroom B
Fri
4:00 PM
Character Development for Military SF and Technothrillers
CC - Mtg Rms 9 & 10
Fri
4:00 PM
UFO, Paranormal and Fortean Phenomena
M - Plaza Ballroom A
Fri
4:00 PM
Opening Ceremonies
CC - Ballroom E
Fri
5:00 PM
Reading: Daniel Kemp and Michael Morton
M - Carter Room (Readings 1)
Fri
6:00 PM
Beginners Hula Lesson
CC - Mtg Rm 2 (Readings 2)
Fri
6:00 PM
Authors/Artist Alley: Karen Bogen, Casey Moores, Lydia Sherrer / David Sherrer
M - Plaza Ballroom Mezzanine - Authors/Artists Alley
Fri
6:00 PM
The Mindbender
CC - Mtg Rm 3 (STEM)
Fri
6:00 PM
Open Crafting
M - East/West (Craft Room)
Fri
6:00 PM
Intellectual Property Protection Primer for Authors and Artists.
CC - Mtg Rms 9 & 10
Fri
6:00 PM
Meet the Master of Ceremonies Terry Maggert
M - Plaza Ballroom B
Fri
6:00 PM
Writers Tell Sea Stories
M - Plaza Ballroom A
Fri
6:00 PM
Serial Killers: Real and in Fiction
CC - Mtg Rm 7 & 8 (Workshop Track)
Fri
6:00 PM
DSC 61 Hearts Championship of the Universe
M - Tennessee River (Gaming Room)
Fri
6:00 PM
Give Me LibertyCon! and Onward LibertyCon! Roundtable and Mass Autograph Session
CC - Ballroom E
Fri
6:00 PM
Artist Guest of Honor Walk-Through
CC - Mtg Rm 4 (Art Show)
Fri
6:00 PM
Arrgh! There Be Pirates!
M - Plaza Ballroom C
Fri
6:00 PM
Reading: The Writing Hoyts!
CC - Mtg Rm 2 (Readings 2)
Fri
7:00 PM
Reading: Jason Cordova and Chris Smith
M - Carter Room (Readings 1)
Fri
7:00 PM
Authors/Artist Alley: Karen Bogen, Casey Moores, J.P. Chandler, Jonathan Brazee, David Badurina, K.B. Carlisle
M - Plaza Ballroom Mezzanine - Authors/Artists Alley
Fri
7:00 PM
Meet the STEM Guest of Honor Dr. Travis Taylor
M - Plaza Ballroom B
Fri
7:00 PM
Reading: Randee Dawn
M - Director's Room (Readings/Interviews)
Fri
7:00 PM
Autograph Session: Craig Stanfill
CC - Ballroom F/G (Dealer's Room / Autographs)
Fri
7:00 PM
But Not Broken
CC - Mtg Rms 9 & 10
Fri
7:00 PM
Guns of the Future
M - Plaza Ballroom A
Fri
7:00 PM
DSC 61 Rebel Award and Phoenix Award Ceremony
CC - Ballroom E
Fri
7:00 PM
Operation Seeadler: The German Invasion of England, May 1940
CC - Mtg Rm 3 (STEM)
Fri
7:00 PM
Bill Fawcett: Advice for New Authors - Session 5
M - Director's Room (Readings/Interviews)
Fri
8:00 PM
New Voices in Horror
M - Plaza Ballroom C
Fri
8:00 PM
Meet the 35th Anniversary Literary Guest of Honor Timothy Zahn
M - Plaza Ballroom B
Fri
8:00 PM
Cat Mischief & Outflanked Playtesting - David Sherrer
M - Tennessee River (Gaming Room)
Fri
8:00 PM
"Traders of Valhalla"
M - Tennessee River (Gaming Room)
Fri
8:00 PM
Freehold: Defiance
CC - Ballroom E
Fri
8:00 PM
Authors/Artist Alley: D. Alan Lewis, Gini Koch, David Boop, Rob Howell, K.B. Carlisle
M - Plaza Ballroom Mezzanine - Authors/Artists Alley
Fri
8:00 PM
Open Gaming with Steve Jackson
M - Tennessee River (Gaming Room)
Fri
8:00 PM
Hometown Heroes
M - Tennessee River (Gaming Room)
Fri
8:00 PM
The Return of the Victory Garden
CC - Mtg Rms 9 & 10
Fri
8:00 PM
Reading: Chris Woods and Robert Hampson
CC - Mtg Rm 2 (Readings 2)
Fri
8:00 PM
Reading: Tim Akers and Tom Tinney
M - Carter Room (Readings 1)
Fri
8:00 PM
Tracking Royalties for Small Publishers
CC - Mtg Rm 7 & 8 (Workshop Track)
Fri
8:00 PM
Elements of Horror
CC - Mtg Rm 7 & 8 (Workshop Track)
Fri
9:00 PM
The Worlds of John Ringo
M - Plaza Ballroom C
Fri
9:00 PM
Artist Meet and Greet
CC - Mtg Rm 4 (Art Show)
Fri
9:00 PM
Meet the Special Guest of Honor Regina Kirby
M - Plaza Ballroom B
Fri
9:00 PM
No Sh*t There I Was ...
M - Plaza Ballroom A
Fri
9:00 PM
Authors/Artist Alley: D. Alan Lewis, Gini Koch, David Boop, Rob Howell, Amie Gibbons
M - Plaza Ballroom Mezzanine - Authors/Artists Alley
Fri
9:00 PM
Dragon Poker
M - Tennessee River (Gaming Room)
Fri
9:00 PM
Sword and Sorcery vs. Heroic Fantasy: Where is the dividing line?
CC - Mtg Rms 9 & 10
Fri
9:00 PM
Wormholes = Entanglement
CC - Mtg Rm 3 (STEM)
Fri
9:00 PM
Chris Kennedy Publishing - the Year Ahead
CC - Ballroom E
Fri
9:00 PM
Reading: Teresa Howard and Mark Haynes
M - Carter Room (Readings 1)
Fri
9:00 PM
Meet the Artist Guest of Honor David Mattingly
M - Plaza Ballroom B
Fri
10:00 PM
Authors/Artist Alley: D. Alan Lewis, Gini Koch, David Boop, Rob Howell, C.V. Walter, Raconteur Press
M - Plaza Ballroom Mezzanine - Authors/Artists Alley
Fri
10:00 PM
Designing Beautiful Book Interiors
CC - Mtg Rm 7 & 8 (Workshop Track)
Fri
10:00 PM
Why are Dystopian Worlds So Compelling?
CC - Mtg Rms 9 & 10
Fri
10:00 PM
Tales from the Edge of Space
CC - Mtg Rm 3 (STEM)
Fri
10:00 PM
On Collaborative Projects with David Weber
M - Plaza Ballroom C
Fri
10:00 PM
Reading: Charity Ayres and Amie Gibbons
M - Carter Room (Readings 1)
Fri
10:00 PM
Reading: John Ringo
CC - Mtg Rm 2 (Readings 2)
Fri
10:00 PM
Open Filking with Gray Rinehart
M - Carter Room (Readings 1)
Fri
11:00 PM
Spades Tournament (First Round)
M - Plaza Ballroom Mezzanine - Authors/Artists Alley
Fri
11:00 PM
Walk with the Pros
CC - Mtg Rm 2 (Readings 2)
Sat
8:30 AM
Reading: Steve Diamond and Kelly Grayson
CC - Mtg Rm 2 (Readings 2)
Sat
10:00 AM
Authors/Artist Alley: Robert Hampson / Sandra Medlock, Jody Lynn Nye, Tamara Lowery, Fred Hughes, Dr. Charles E. Gannon
M - Plaza Ballroom Mezzanine - Authors/Artists Alley
Sat
10:00 AM
Meet and Greet the First Timers! - Round Three
CC - Ballroom E
Sat
10:00 AM
Bill Fawcett: Advice for New Authors - Session 1
M - Director's Room (Readings/Interviews)
Sat
10:00 AM
Formatting Your Ebook and Your Paperback Books for Amazon
CC - Mtg Rm 7 & 8 (Workshop Track)
Sat
10:00 AM
Guest of Honor Brunch Banquet / Speeches
M - Plaza Ballroom A/B
Sat
10:00 AM
Autograph Session: D. Alan Lewis, Jason Cordova, Amie Gibbons, Tom Kratman, David Boop
CC - Ballroom F/G (Dealer's Room / Autographs)
Sat
10:00 AM
What's New in Young Adult Science Fiction and Fantasy
M - Plaza Ballroom C
Sat
10:00 AM
Intro to Pokemon
M - Tennessee River (Gaming Room)
Sat
10:00 AM
Open Crafting
M - East/West (Craft Room)
Sat
10:00 AM
Ticket to Ride - Europe
M - Tennessee River (Gaming Room)
Sat
10:00 AM
Reading: Kal Spriggs and Jim Curtis
M - Carter Room (Readings 1)
Sat
10:00 AM
The Glass Master at Work
CC - Mtg Rms 9 & 10
Sat
10:00 AM
Death By Failure to Communicate
CC - Mtg Rm 3 (STEM)
Sat
10:00 AM
Autograph Session: Gini Koch, David B. Coe, Les Johnson
CC - Ballroom F/G (Dealer's Room / Autographs)
Sat
11:00 AM
Bill Fawcett: Advice for New Authors - Session 2
M - Director's Room (Readings/Interviews)
Sat
11:00 AM
Reading: Dr. Charles E. Gannon
CC - Mtg Rm 2 (Readings 2)
Sat
11:00 AM
Space Property Rights
CC - Mtg Rm 3 (STEM)
Sat
11:00 AM
Kids D&D: The Sunless Citadel
M - Tennessee River (Gaming Room)
Sat
11:00 AM
Meet and Greet the First Timers! - Round Four
CC - Ballroom E
Sat
11:00 AM
Authors/Artist Alley: Robert Hampson / Sandra Medlock, DJ Butler, William Alan Webb, Fred Hughes, Ann Margaret Lewis, Raconteur Press
M - Plaza Ballroom Mezzanine - Authors/Artists Alley
Sat
11:00 AM
Reading: Jamie Ibson
M - Carter Room (Readings 1)
Sat
11:00 AM
Banquet Cleanup
M - Plaza Ballroom A/B
Sat
12:00 PM
Reading: Michael Gants and Craig Stanfill
M - Carter Room (Readings 1)
Sat
12:00 PM
Open Crafting
M - East/West (Craft Room)
Sat
12:00 PM
How to Write Interesting Books Fast
CC - Mtg Rm 7 & 8 (Workshop Track)
Sat
12:00 PM
Bill Fawcett: Advice for New Authors - Session 3
M - Director's Room (Readings/Interviews)
Sat
12:00 PM
Reading: Patrick Chiles and Rob Howell
CC - Mtg Rm 2 (Readings 2)
Sat
12:00 PM
Authors/Artist Alley: DJ Butler, Jeff Duntemann, Lydia Sherrer / David Sherrer, Fred Hughes, Ray Krawczyk
M - Plaza Ballroom Mezzanine - Authors/Artists Alley
Sat
12:00 PM
Lycanthropy in Modern SF and Fantasy
CC - Mtg Rms 9 & 10
Sat
12:00 PM
Space Update
CC - Mtg Rm 3 (STEM)
Sat
12:00 PM
Meet the Literary Guest of Honor Larry Correia
M - Plaza Ballroom C
Sat
12:00 PM
Munchkin Tournament with Steve Jackson
M - Tennessee River (Gaming Room)
Sat
12:00 PM
Autograph Session: Chris Kennedy, Karl Gallagher, Teresa Howard, Chris Smith, David M. Weber (30 minutes)
CC - Ballroom F/G (Dealer's Room / Autographs)
Sat
12:00 PM
Salvage Title Universe Roundtable
CC - Ballroom E
Sat
12:00 PM
What’s New with Cannon Publishing
CC - Mtg Rms 9 & 10
Sat
1:00 PM
Meet the 35th Anniversary Special Guest of Honor David M. Weber
M - Plaza Ballroom C
Sat
1:00 PM
Betrayal at House on the Hill
M - Tennessee River (Gaming Room)
Sat
1:00 PM
Chain Mail Workshop
CC - Mtg Rm 7 & 8 (Workshop Track)
Sat
1:00 PM
The Essential Admiral Thrawn
M - Plaza Ballroom A/B
Sat
1:00 PM
Reading: G. Scott Huggins and Mark Huston
M - Carter Room (Readings 1)
Sat
1:00 PM
Dominion
M - Tennessee River (Gaming Room)
Sat
1:00 PM
Autograph Session: Terry Maggert, Zane Voss, Richard Cartwright
CC - Ballroom F/G (Dealer's Room / Autographs)
Sat
1:00 PM
A Writer Walks Into a Biker Bar
CC - Ballroom E
Sat
1:00 PM
Terrain Building Demonstration
M - East/West (Craft Room)
Sat
1:00 PM
Authors/Artist Alley: Jeff Duntemann, Lydia Sherrer / David Sherrer, Teresa Howard, Randee Dawn, David (D.J.) Butler
M - Plaza Ballroom Mezzanine - Authors/Artists Alley
Sat
1:00 PM
Designing a Realistic Solar System
CC - Mtg Rm 3 (STEM)
Sat
1:00 PM
Hometown Heroes
M - Tennessee River (Gaming Room)
Sat
1:00 PM
Reading: Marisa Wolf and Casey Moores
CC - Mtg Rm 2 (Readings 2)
Sat
1:00 PM
Afternoon Tea with Regina Kirby
M - Lookout Mountain Room Con Suite (16th Floor)
Sat
1:00 PM
Baen Travelling Road Show
CC - Ballroom E
Sat
2:00 PM
Plagues Past and What We Have Learned from the Last Pandemic
M - Plaza Ballroom A/B
Sat
2:00 PM
State of the Self-Publishing Market
CC - Mtg Rms 9 & 10
Sat
2:00 PM
Charity Art Jam
CC - Mtg Rm 4 (Art Show)
Sat
2:00 PM
Autograph Session: Kelly Grayson, Tim Akers, Julie Frost
CC - Ballroom F/G (Dealer's Room / Autographs)
Sat
2:00 PM
Fermi Paradox and the Rare Earth Hypothesis
CC - Mtg Rm 3 (STEM)
Sat
2:00 PM
Reading: Robert S. Evans and Ann Margaret Lewis
M - Carter Room (Readings 1)
Sat
2:00 PM
Authors/Artist Alley: Jeff Duntemann, Teresa Howard, Valerie Hampton, Randee Dawn, Kelle Z. Riley
M - Plaza Ballroom Mezzanine - Authors/Artists Alley
Sat
2:00 PM
Kids Drawing 101
CC - Mtg Rm 2 (Readings 2)
Sat
2:00 PM
“Not All Who Wander Are Lost”
M - Plaza Ballroom A/B
Sat
3:00 PM
Authors/Artist Alley: Teresa Howard, Valerie Hampton, Kelle Z. Riley, Kal Spriggs, Randee Dawn, Robert Kroese
M - Plaza Ballroom Mezzanine - Authors/Artists Alley
Sat
3:00 PM
Spades Tournament (Second Round)
M - Tennessee River (Gaming Room)
Sat
3:00 PM
Reading: Jeff Duntemann and Trisha Wooldridge
M - Carter Room (Readings 1)
Sat
3:00 PM
60 (50) Hz -Why is it important?
CC - Mtg Rm 3 (STEM)
Sat
3:00 PM
Tax Advice for Authors and Artists
CC - Mtg Rm 7 & 8 (Workshop Track)
Sat
3:00 PM
Amazon Ads for Book Marketers
M - Plaza Ballroom C
Sat
3:00 PM
Autograph Session: Karen Bogen, K.B. Carlisle
CC - Ballroom F/G (Dealer's Room / Autographs)
Sat
3:00 PM
What's New from Steve Jackson Games
CC - Mtg Rm 3 (STEM)
Sat
4:00 PM
Technological Future of War
CC - Mtg Rms 9 & 10
Sat
4:00 PM
Masquerade Support
CC - Mtg Rm 2 (Readings 2)
Sat
4:00 PM
Reading: Jonathan Brazee and Bill Thomasson
M - Director's Room (Readings/Interviews)
Sat
4:00 PM
Writing in and for Games
CC - Mtg Rm 7 & 8 (Workshop Track)
Sat
4:00 PM
LibertyCon Masquerade - Setup - Room closed
CC - Ballroom E
Sat
4:00 PM
Autograph Session: Tamara Lowery, David (Brena) Bock, Sean Patrick Hazlett, Larry Correia, Steve Diamond
CC - Ballroom F/G (Dealer's Room / Autographs)
Sat
4:00 PM
Brain Science Fireside Chat
M - Plaza Ballroom C
Sat
4:00 PM
This Fallen World
M - Plaza Ballroom A/B
Sat
4:00 PM
Authors/Artist Alley: Kelle Z. Riley, Amie Gibbons, Kal Spriggs, Mark Stallings, Robert Kroese
M - Plaza Ballroom Mezzanine - Authors/Artists Alley
Sat
4:00 PM
Reading: Rich Weyand and Phil Huddleston
M - Carter Room (Readings 1)
Sat
4:00 PM
Spades Tournament (Final Round)
M - Tennessee River (Gaming Room)
Sat
4:00 PM
Authors/Artist Alley: Gray Rinehart, Robert Kroese, Phil Huddleston
M - Plaza Ballroom Mezzanine - Authors/Artists Alley
Sat
5:00 PM
Interstellar Research Group (IRG) (Formerly TVIW) Update
CC - Mtg Rm 3 (STEM)
Sat
5:00 PM
WriterDojo Live
CC - Mtg Rm 7 & 8 (Workshop Track)
Sat
5:00 PM
Putting the Science in Science Fiction
M - Plaza Ballroom C
Sat
5:00 PM
Autograph Session: Timothy Zahn, John Ringo, Lydia Sherrer, Amy Brewer-Davenport
CC - Ballroom F/G (Dealer's Room / Autographs)
Sat
5:00 PM
Chuck Gannon’s 360-AMA: The Caineverse, Other Series, and the World at Large
M - Carter Room (Readings 1)
Fri
5:00 PM
Cosmic Patrol Kid's RPG: Doomsday Protocols
M - Tennessee River (Gaming Room)
Sat
5:00 PM
The Ukrainian War and the Future of Conflict
M - Plaza Ballroom A/B
Sat
5:00 PM
LibertyCon Masquerade
CC - Ballroom E
Sat
5:00 PM
Reading: C.V. Walter
M - Director's Room (Readings/Interviews)
Sat
5:00 PM
The Basic Survivalist
CC - Mtg Rms 9 & 10
Sat
5:00 PM
Art and Charity Auction Setup - Closed
CC - Mtg Rm 3 (STEM)
Sat
6:00 PM
The Art of Editing
CC - Mtg Rms 9 & 10
Sat
6:00 PM
Authors/Artist Alley: Kelly Grayson, David B. Coe, Craig Stanfill, Hans Schantz, Julie Frost, Tom Tinney
M - Plaza Ballroom Mezzanine - Authors/Artists Alley
Sat
6:00 PM
Reading: Tom Kratman - "Dirty Water"
CC - Mtg Rm 2 (Readings 2)
Sat
6:00 PM
Reading: Philip K. Booker and David Badurina
M - Carter Room (Readings 1)
Sat
6:00 PM
The LabRats' Guide to the Brain
CC - Mtg Rm 7 & 8 (Workshop Track)
Sat
6:00 PM
Writing for Comics
M - Plaza Ballroom C
Sat
6:00 PM

LibertyCon 35 Programming Schedule

bottom of page